הרב ישראל רוזן גדול רבני ישאל דברים לזכרו


 

צילום על ידי: Atar.zomet. נלקח מויקיפדיה

הרב ישראל רוזן גדול רבני ישאל דברים לזכרו
נכתב על ידי: אלכס לוין

בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת עם התגברות העלייה מברית המועצות לשעבר והתפרקותה של ברית המועצות למספר רב של מדינות והקמת חבר העמים . הגיעו למדינת ישראל מאות אלפי עולים חדשים . לאחר זמן קצר התברר כי לפחות מחציתם לא יהודים מכיוון שעל פי ההלכה האמא לא הייתה יהודיה. הם לא מתאימים על פי ההלכה להיכלל ברשימת היהודים על פי הרבנות הראשית לישראל.
בשנת 1990 פניתי לרב ישראל רוזן אז הוא מילא את התפקיד אב בתי הדין לגיור במסגרת הרבנות הראשית לישראל. בפגישה איתו הצגתי לו תכנית לגיורם של אלפי ילדים והוריהם בצורה ובאופן אשר יתאימו לדרישות של הרבנות הראשית לישראל. באותה תקופה מילאתי את התפקיד מנהל בית הספר הכללי במקוה ישראל. הרב רוזן שמע את הצעתי התפעל ממנה מאוד. לאחר כמה ימים הפגיש ביני ובין הרב הראשי בזמנו הרב בקשי דורון . הרב בקשי דורון קיבל את הצעתי . הצעה שהייתה פשוטה ביותר. כל ילד שאינו מוכר כיהודי יעבור גיור כהלכה בתנאי שגם כל בני משפחתו ישתתפו בהליך הגיור גם אם אביו מוכר כיהודי על פי ההלכה. בתהליך כולם ביחד ילמדו את הדרוש לעבור גיור כהלכה. ילמדו פעמיים בשבוע בשעות הערב 4 שעות בכול פעם במשך שנה שלמה את לימודי היהדות לצרכי גיור ופעם אחת בחודש יתארחו בקבוץ דתי ויעברו שם שבת כהלחתה עם כל המשפחה אחת לחודש. הקיבוץ הדתי נכנס לפעולה בהתנדבו מלאה ללא כל קבלת תמורה עבור אירוח זה. כך קבלתי את ברכת הדרך והמינוי של ישראל רוזן אב בתי הדין לגיור של הרבנות הראשית ובברכת הדרך של הרב הראשי לישראל הרב בקשי דורון להקים מערך גיור כגון זה בכול גוש דן.
בתום כל התהליך יעברו המתגיירים מבחן קבלה בבית הדין לגיור בראשותו של הרב ישראל רוזן.
לפרויקט נרשמו אלפי עולים חדשים. כולם עברו את התהליך ,כך גוירו באותה תקופה אלפי עולים אשר ברבות הימים הצטרפו לקהל ישראל כגרים ויהודים לכל דבר. אלפי ילדים מהמתגיירים הללו שרתו בצה"ל חלקם היו קצינים בצה"ל.רבים מהם סיימו אוניברסיטאות והשתלבו באופן מלא במדינת ישראל.
כל המורים בפרויקט הנ"ל עבדו בהתנדבות מלאה. ללא כל קבלת שכר. את לימודי היהדות העבירו מספר רבנים אשר ראו בכך מצווה גדולה. אני ניהלתי את כל הפרויקט בהתנדבות ללא כל קבלת שכר . הפרויקט התנהל בין השנים 1991-1997 . הפרויקט נסגר מכיוון שפרשתי מניהולו.
בזמן שהפרויקט התנהל אנו קיימנו לכלל העולים הגברים שלא עברו בר מצווה כ 17,700 בר מצוות המוניות. כמו כן כ 27,800 בריתות שהתקיימו במספר בתי חולים בגוש דן. דבר מעניין לגבי הבריתות בבוקר הגברים התייצבו במקום המפגש. עלו על אוטובוסים שהכנו מראש על פי רישום. משם הוסעו לבתי החולים השונים כולל הרב המלווה ובבית החולים בשיטת סרט נע עברו את הבריתות על ידי רופאים אשר בצעו אותם. לאחר שיצאו מהברית קבלו כיבוד קל ושתייה חמה או קרה כולם נראו מאושרים אבל מעט מוזרים , כל הפעולה הנ"ל וכן הבר מצווה מומנו על ידי יהודי יקר אשר מתגורר בירושלים אשר שילם ממיטב כספו את כל הפעולות הללו. הכול בהתנדבו כמובן.
רק בעידודו ובתמיכתו של הרב ישראל רוזן הצלחנו להקים פרויקטים אדירים כגון אלו. אני הבאתי את האוכלוסיות המעוניינות להתגייר, או לעבור ברית או להגיע לטכס בר המצווה והרב הדגול הזה ישראל רוזן נתן את ברכת הדרך ותמך בכול כוחו אני דאגתי למימון והוא נתן מטרייה הדתית והאווירית.
לפני כשנה וחצי הזמנתי את הרב ישראל רוזן לתת הרצאה בפני הבונים החופשיים בלשכת הוורדים ברמת גן על פעילותו במכון צומת אשר אותו ניהל ביד רמה. הוא סיפר למאזינים על המצאותיו השונות בכדי לשלב את הטכנולוגיות החדשות שיתאמו לצרכי הקהילות הדתיות בישראל. הרב ישאל רוזן היה מהנדס אלקטרוניקה על פי הכשרתו, בשיחה אישית שהתקיימה בייננו לאחר מכן סיפר לי על מחלת הסרטן הקשה איתה הוא מתמודד , כמו כן על הפעילות להקמת מערכי גיור חדשים המקבילים לרבנות הראשית ועל מעורבותו של הרב דוד סתיו בנושא ועוד רבנים שונים ואף הציעה לי להיכנס לתחום הנ"ל אך לצערי הדבר לא יצא לפועל ואני לא פועל בתחום כיום.
ברצוני לציין כי הרב ישראל רוזן במשך השנים זכה לקבל שני פרסים חשובים .
באפריל 2008 זכה בפרס לב שניתן על ידי מכון לב, בנושא תורה ומדע.
במרץ 2011 זכה בפרס ירושלים שמוענק בכנס ירושלים של ערוץ 7.
בשנת 1980 יזם את השנתון "תחומין" המוקדש לסוגיות תורה, חברה ומדינה.
הרב סתיו ייזכר כגדול הרבנים בישראל אשר בחזונו ראה את היהדות שונה מדרכם של החרדים במדינת ישראל אשר מנסים להשתלט על היהדות בישראל ובשל כך מרחיקים את כלל ישראל מהיהדות ומהדת. יהיה זכרו ברוך.

 

 

הוסף תגובה !

מופעל באמצעות - WordPress | התחבר | פוסטים (RSS) | תגובות (RSS) | עיצוב תבנית - wpdesigner | תרגום והסבה לעברית - מאסטרגייט |