לשכת הבונים החופשיים ברמת גן חוגגת יובל 50 ליסודה

 

 הוכן ומוגש על ידי:אלכס לוין ואח נוסף בלשכת הוורדים רמת גן

ארגון הבונים החופשים, אשר מוכר גם בכינוי "מסונים" (Freemasons), הוא מסדר אחוותי הדוגל בקידום האידיאלים של אחווה חברתית, עזרה הדדית, צדקה ומוסר כנובעים מכוח עליון. הבנייה החופשית מיוסדת על עקרונות נעלים ומכוונת להקנות לפרט ערכים אנושיים ומוסריים, שאותם הוא אמור ליישם לתועלתו, לתועלת משפחתו, הקהילה והמדינה בה הוא חי, ולתועלת החברה האנושית כולה.

המסדר פועל להידוק קשרי האחווה והסולידריות בין כל חבריו המוכרים זה לזה כ"אחים" ומאוגדים בסניפים הנקראים "לשכות". ארגון הגג המאחד את הלשכות בכל מדינה בעולם נקרא בשם "הלשכה הגדולה". הלשכה הגדולה כפופה לחוקי המדינה והיא עצמאית לחלוטין. משמעות הדבר שלא קיים ארגון גג עולמי, אשר יכול להכתיב ללשכה הגדולה, אלא קיים מנגנון של הכרה הדדית בין לשכות גדולות, ויחסים דיפלומטיים ממש כמו בין מדינות עצמאיות. הבניה החופשית מחייבת נאמנות לשלטון המדינה, ציות לחוקיה ומוסדותיה.

הבניה החופשית היא בעצם פילוסופיה מוסרית לפרט, אשר מעודדת רכישת ידע והשכלה, וחרות המחשבה. היא מעודדת את האחים לפעול על פי עקרונותיה המוסריים, חירויות האדם, וצדק חברתי לטובת הקהילה והאנושות, אך לא על חשבון צרכי משפחתם, פרנסתם וחובותיהם האזרחיים.

הבנייה החופשית שואבת את מקורותיה הרעיוניים מלשכות הבנאים המעשיים, שהקימו ובנו את הארמונות והקתדרלות באירופה לפני מאות שנים, נהנו בתוקף עיסוקם מחופש תנועה וחופש תעסוקה, ואשר דגלו בערכי מוסר גבוהים ועזרה הדדית בחיי המעשה והרוח.

הבונים החופשיים היום אינם עוסקים בבנייה מעשית, אלא סמלית, היונקת את עקרונותיה המוסריים מאותן לשכות קדמוניות של הבונים המעשיים ומיישמת אותם הלכה למעשה ע"י הפצת הרעיונות המסוניים. מסדר הבונים החופשיים במתכונתו הנוכחית, המודרנית, נוצר בשנת 1717 באנגליה, עם התאחדותן של ארבע לשכות של בונים חופשיים "סמליים" ללשכה הגדולה הראשונה בהיסטוריה, והיא נחשבת לאם הלשכות הגדולות.

שיטה זו התפשטה ברחבי העולם, ובכל מדינה חופשית ניתן למצוא כיום לשכה גדולה באותה מתכונת, ולעיתים יותר מאחת לפי חלוקה דמוגרפית או אזורית. למשל בממלכה המאוחדת קיימת לשכה גדולה של סקוטלנד, שאינה כפופה ללשכה הגדולה באנגליה. כך בארה"ב יש לשכה גדולה בכל מדינה ומדינה, ולא קיימת "לשכה גדולה פדרלית".

במסדר העולמי של הבונים החופשים הקדמונים והמקובלים, שהוא הזרם המרכזי הוותיק והגדול מבין המסגרות של אחווה חברתית, ישנם למעלה מעשרה מיליון חברים. ישנם ארגונים מסוניים נוספים מזרמים אחרים, של אחיות ואחים בונים חופשיים, אשר מכפילים מספר זה ויותר.

לשכה של בונים חופשים מהווה מסגרת פרטית, אך לא סודית. האידאלים והמטרות של המסדר ידועים ומתפרסמים בגלוי בעיתונות, בספרות, במדיה ובאינטרנט. אחי הלשכה נפגשים באופן קבוע בלשכותיהם לשם לימוד והתעמקות בפילוסופיית הבנייה החופשית באמצעות הרצאות, פעולות למען הקהילה במסגרות וולונטריות שונות, וכן טקסים שהם המחזה של הרעיונות הפילוסופיים והמוסריים בדרך סמלית.

לאורך ההיסטוריה נמנו עם אחי המסדר בעלי שם רבים ומפורסמים מכל תחומי העשייה והרוח, וביניהם מוסיקאים, אנשי ספר ורוח, מדינאים ולוחמי חירות, מלכים ורוזנים, מדענים, אסטרונאוטים, ספורטאים, שחקנים ואמני במה וידוענים שונים. הבנייה החופשית מתגאה בכך שהיא מהווה במת מפגש לאחים מכל מגזרי האוכלוסייה ושכבות העם, אנשי עסקים, בעלי מלאכה ומקצעות חופשיים גם יחד.

הבנייה החופשית בארץ

הבנייה החופשית בארץ קיימת מאמצע המאה ה-19 תחת חסויות של לשכות גדולות זרות, בהעדר לשכה גדולה מקומית. הלשכה הראשונה של בונים חופשים בארץ הייתה לשכת Royal Solomon מס' 293, שקמה בחסות הלשכה הגדולה של אונטריו קנדה וקיימה את אסיפתה הראשונה במערת צדקיהו שבירושלים ב-7 במאי 1873. לפני כן התקיימה אסיפה מזדמנת של בונים חופשים באותו אתר ב-13 במאי 1868.

"הלשכה הלאומית הגדולה בישראל" הוקמה בשנת 1933 ופעלה לצד לשכות נוספות, אשר שמרו את זיקתן לחסות לשכות גדולות בחו"ל. ב-20 באוקטובר 1953 התאחדו כל 35 הלשכות שפעלו בארץ תחת חסויות שונות, והקימו לראשונה לשכה גדולה מאוחדת היא "הלשכה הגדולה למדינת ישראל של בונים חופשים קדמונים ומקובלים". הלשכה הגדולה קיבלה הכרה מעשרות רבות של לשכות גדולות ברחבי העולם, ופורסת את חסותה על הפעילות המסונית המרכזית בארץ. הלשכה הגדולה הינה עמותה רשומה כחוק, וכל אחיה מחויבים לנאמנות למדינה, חוקיה ומוסדותיה.

בארץ ישנם למעלה מאלף אחים בונים חופשים בני כל הדתות הפועלים במסגרת כ-70 לשכות שונות תחת חסות הלשכה הגדולה, אשר מיקומם ומועדי פגישותיהם מפורסמים באתר הרשמי של הלשכה הגדולה. הלשכות פועלות ב-9 שפות שונות, ואחים ממגזרים שונים חברים זה לצד זה באותה לשכה ללא הבדל דת, גזע, לאום או מעמד.

עיקר פעילותו של המסדר בארץ מתרכזת בהדרכת אחיה לעשייה למען הקהילה, הן במעורבות אישית של האחים והן בתרומות כספיות למטרות אלו, ע"י קרנות ועמותות הקשורות ללשכות. בין הפעילויות: תמיכה בילדים ונוער במצוקה, נכים, חיילי צה"ל, בתי אבות, בתי חולים, בתי סוהר, ומלחמה בסמים, טיפוח סביבתי, מלגות לתלמידים וסטודנטים ותמיכה במשפחות נזקקות.

לשכת "הורדים" ברמת גן

לשכת "הורדים" מס' 52 של בונים חופשים קדמונים ומקובלים ברמת גן נוסדה ב-10 בפברואר 1962 בחסות הלשכה הגדולה למדינת ישראל. היא החלה את פעילותה בקומת הגג של קולנוע רמה לשעבר, ולאחר כשנתיים עברה למשכנה הנוכחי ברח הרצל 59.

מאות אחים תושבי רמת-גן והסביבה לדורותיהם היו והנם אחים בלשכה זו, אשר חוגגת בימים אלה יובל 50 ליסודה. כיום חברים בלשכה כ-25 אחים קבועים ופעילים ומספר דומה של אחים מזדמנים, אשר מבקרים ומתארחים בפגישותיה המתקיימות אחת לחודש, ע"פ רוב ביום השלישי האחרון של החודש.  עם אחי הלשכה נמנים אנשי אקדמיה, רופאים, מהנדסים, משפטנים, אנשי עסקים, בנקאים, אנשי מחשבים, גמלאים וסטודנטים, דתיים וחילוניים.

בראש הלשכה עומד נשיא, אשר נעזר בגזבר, במזכיר ובעלי תפקידים אחרים לניהול ענייני הלשכה. הנשיא ובעלי התפקידים נבחרים ע"י אחי הלשכה ומתחלפים פעם בשנתיים. כל הפעילות בלשכה היא התנדבותית, שלא על מנת לקבל שכר, והחברות הסדירה בלשכה כרוכה בתשלום דמי חבר שנתיים.

לאחר כל פגישה פורמלית מתקיים "שולחן לבן" אליו מוזמנים גם רעיות ואורחים, שאינם בונים חופשים. לאחר ארוחה קלה בשולחן הלבן, שומעים מרצים מבחוץ או מבין האחים, ועורכים דיונים פתוחים בנושאים הנוגעים ברעיונות האוניברסליים של הבנייה החופשית.

מלבד הפגישות הפורמליות, אחי הלשכה נפגשים פעמים רבות באירועים חברתיים ופעילויות אחרות הנערכות מחוץ למשכנה הקבוע של הלשכה. פעילויות אלה כוללות הפלגה במפרשית, פיקניקים, טיולים באתרים שונים ברחבי הארץ בעקבות הבונים החופשים, מפגשי תרבות ואומנות, ערבי עיון וכיוב'. כמו כן אחי הלשכה נוהגים לבקר בלשכות אחרות ומקיימים ערבי הדרכה בנושאים מסוניים. הבנייה החופשית מאמינה בערכי המשפחה, ועל כן הרעיות או בנות הזוג מוזמנות להצטרף לאירועים מיוחדים בתוך הלשכה ולפעילויות מחוץ ללשכה.

מבחינת העזרה בקהילה, הלשכה בכללה, האחים ונשותיהם באופן פרטני עוסקים בפעילויות מגוונות, ביניהן: תמיכה בילדים חולי צליאק, פעילויות הדרכה ותרומות לתלמידי מקווה ישראל וילדי פנימיות היום, תרומה לאגודה למען העיוור, התנדבות בקו התמיכה לנפגעות תקיפה מינית, פעילויות העצמת האישה, מלגות לסטודנטים, הרצאות בלשכה, בלשכות אחרות ובפני פורומים התנדבותיים אחרים, ועוד.

ללשכה יכולים להצטרף גברים מגיל 21 ומעלה, אשר בחרו בכך מרצונם החופשי, מאמינים בכוח עליון והנם בעלי יכולת כלכלית עצמאית. אדם הרואה עצמו כמתאים לבנייה החופשית יכול לפנות ישירות אל הלשכה ברמת גן, או למשרדי הלשכה הגדולה. ילדי בונים חופשים, אם מרגישים בשלים לכך, יתקבלו בברכה גם מגיל 18.

הדברים מבוססים ובעיקרם נלקחו מהאתר הרשמי של הלשכה הגדולה למדינת ישראל, של בונים חופשים קדמונים ומקובלים.

לקבלת פרטים על לשכת הוורדים והתעניינות להיכנס לחברות בלשכה יש לפנות לדואר אלקטרוני :

alex@levin.name

תגובה אחת ל “לשכת הבונים החופשיים ברמת גן חוגגת יובל 50 ליסודה”

 1. שלום שמי בן ///// א////// פרטי החייל נמחקו על ידי המערכת חייל כיום וברצוני להצטרף לקהילה של הבונים החופשיים.
  קודם כל מטרתי היא לפעול לעולם טוב יותר ואני דוגל בשיוויון ,באהבת אדם ונתינה בין אישית או נתינה לקהילה.
  טיפה על עצמי: נולדתי כתאום לאחותי בר ב 20/8/95 ולהורים מדהימים.
  בילדותי למדתי בביהס המתמיד עד שבגיל 12 חזרנו בתשובה ונשלחתי לתיכון דתי בשם יבנה ברמת גן. בגיל 16 וחצי עברתי תאונת עבודה ועברתי שני ניתוחים והמון טיפולים של פזיותרפיות וריפוי בעיסוק כאשר אני עדיין בלימודים.
  את 12 שנות הלימוד סיימתי ביבנה עם תעודת בגרות והתגייסתי לצבא במרץ בידיעה שאיני יכול לתרום לשירות קרבי למרות רצוני העז.
  כיום אני חייל בשירות חובה כבר 2.8 שנים, מאמין אך לא מקיים אורח חיים דתי ורו צה לתרום הכל שאוכל לקהילה או לבניית עתיד טוב יותר במדינה ובכלל בעולם.
  תודה והמשך יום טוב.

הוסף תגובה !

מופעל באמצעות - WordPress | התחבר | פוסטים (RSS) | תגובות (RSS) | עיצוב תבנית - wpdesigner | תרגום והסבה לעברית - מאסטרגייט |